lista położnych

Jak wybrać położną?

Wybór położnej dla wielu kobiet w ciąży jest bardzo ważny, ale i stresujący. Położna może towarzyszyć kobiecie podczas całej ciąży, dokonywać niektórych badań, brać udział w akcji porodowej, aż wreszcie sprawować opiekę nad mamą i niemowlakiem w trakcie połogu. Kiedy zacząć szukać położnej? Jak wybrać położną? A przede wszystkim: jak znaleźć dla siebie odpowiednią położną w czasie ciąży, porodu i połogu?

Jak znaleźć dla siebie odpowiednią położną?

Najpierw sprawdź położne, pracujące w Twojej okolicy, które polecają inne kobiety lub z jakiegoś powodu jesteś nimi zainteresowana i po prostu zadzwoń do nich. Informacje te można znaleźć na lokalnych listach położnych, które są dostępne w gabinetach lekarskich i urzędach, lub w wyszukiwarce położnej w Internecie. Jeśli wykonujesz kilka połączeń, zaleca się sporządzenie prostej listy: z kim się kontaktowałeś, kto rozmawiał na automatycznej sekretarce lub kto nadal oczekuje. Ponieważ położna musi być dostępna w okolicy zaplanowanej wizyty, a położne mogą przyjąć tylko pewną liczbę kobiet, należy natychmiast skontaktować się z więcej niż jedną.

Kiedy powinnaś zacząć szukać położnej?

Na znalezienie położnej nigdy nie jest za wcześnie! Jeśli właśnie zaszłaś w ciążę, możesz zacząć szukać. Nawet we wczesnej ciąży możesz mieć wiele pytań. Celem rozmowy jest lepsze poznanie się. Położna sprawdzi Twoją kartę macierzyństwa i sprawdzi, czy z dzieckiem wszystko w porządku. Położna wyjaśni, jak pracuje i jak wygląda opieka po porodzie.

Kryteria wyboru położnej

  • Empatia — ważne jest, abyś czuła się komfortowo podczas rozmowy i badania przez położną.
  • Oferta — różne położne oferują różne usługi. Upewnij się, że położna oferuje również to, czego szukasz.
  • Miejsce urodzenia — jeśli chcesz urodzić w szpitalu, wybierz zarejestrowaną położną. Do porodu domowego potrzebujesz położnej, która jest do tego przygotowana.
  • Odległość do domu – dobrze jest znaleźć położną, która pracuje w pobliżu. Unika się długich dystansów, a jeśli potrzebna jest szybka pomoc, położna może szybko być na miejscu.

Nie musisz mieć dokładnie tych samych poglądów ze swoją położną, ale powinna ona wspierać Cię w podejmowaniu decyzji. Położna powinna Cię informować i być otwarta na Twoje życzenia.

Jakie położne są do wyboru

Położne rodzinne – świadczą usługi w ramach kontraktu z NFZ, zatem jeśli jesteś ubezpieczona, ich usługi są dla Ciebie bezpłatne. Wybierane są przez wypełnienie deklaracji dostępnej w przychodni lub na stronie NFZ.

Położne praktykujące prywatnie – świadczą płatne usługi. Często ich dostępność jest wyższa niż położnych kontraktowych.

Dodaj komentarz