bruksizm

Co można zrobić, aby ograniczyć bruksizm?

Bruksizm to dolegliwość, na którą niestety choruje coraz więcej osób. To nieświadome zaciskanie zębów oraz zgrzytanie nimi, które prowadzi do ich ścierania, jak również konieczności podejmowania bardziej specjalistycznego leczenia, np. zastosowania szyn relaksacyjnych czy technik masażu. Bruksizm zdecydowanie można leczyć, należy również próbować walczyć z jego przyczynami, choć te do końca nie są jasno określone.

Dbanie o siebie powinno być kompleksowe oraz oczywiście obejmować maksymalnie wszystkie aspekty naszego życia. Uśmiech jest tym elementem, na który praktycznie każdy zwraca uwagę, dlatego dość istotne jest to, aby zęby były białe, równe, abyśmy nie mieli ubytków, kamienia nazębnego, aby nasze dziąsła były w dobrym stanie.

Niestety nawet pomimo regularnego leczenia stomatologicznego, możemy cierpieć na różne dolegliwości, które niejednokrotnie mają przyczynę poza stomatologiczną. Taką dolegliwością może być na przykład bruksizm.

Co to jest bruksizm i skąd się bierze?

Bruksizm to dolegliwość, która nie ma ściśle określonej przyczyny. Jest to nieświadome zgrzytanie zębami oraz ich mocne zaciskanie. Często występuje w nocy, gdy śpimy i nie mamy tak dużej kontroli nad naszym ciałem, jak to ma miejsce w ciągu dnia.

Choć dla niektórych z nas bruksizm może wydawać się mniejszym problemem to w rzeczywistości, gdy nie jest leczony, może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Nieleczony bruksizm może prowadzić do:

  • zwiększonego napięcia mięśniowego twarzy
  • zmęczenia twarzy
  • możliwych deformacji,
  • problemów z mówieniem,
  • problemów z bólem szczęki i bólem głowy, gorszym samopoczuciem,
  • ścierania się zębów.

Pomoc w diagnostyce i kompleksowym leczeniu bruksizmu otrzymamy w klinice MCS https://mcs-przychodnia.pl/.

Zobacz także: https://na-zdrowie24.pl/protetyka-stomatologiczna-czy-przy-jej-pomocy-mozna-poprawic-jakosc-usmiechu/

Jak można leczyć bruksizm?

Bruksizm ma często podłoże psychologiczne, dlatego jeżeli chcemy ograniczyć częstotliwość jego występowania, powinniśmy ograniczyć do minimum sytuacje stresogenne oraz takie, które pogarszają nasze samopoczucie. Bardzo często zgrzytanie zębami to efekt napięcia mięśniowego, dlatego warto pomyśleć o tym, aby ciało rozluźnić.

Bruksizm można również leczyć poprzez wstawianie na noc specjalnych nakładek, które zmniejszą napięcie i pozwolą na redukcję, jak również stosowanie specjalnych technik masażu. Na pewno nie warto bagatelizować problemu, szybko go zdiagnozować oraz podjąć odpowiednie leczenie, które musi być wielokierunkowe i obejmować wiele czynności.

Dodaj komentarz